تبلیغات
وبلاگ شخصی امیر حسین گودرزی نژاد - مطالب مهر 1394
 
وبلاگ شخصی امیر حسین گودرزی نژاد
درباره وبلاگ


تاریخ افتتاح وبلاگ
1/10/93

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پنجشنبه 2 مهر 1394 :: نویسنده :

به گزارش روابط عمومی شهرداری بروجرد زنگ بازگشایی مدارس و نواختن زنگ مهر با حضور امام جمعه محترم، دکتر علاء الدین بروجردی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، شهردار، ریاست اداره آموزش و پرورش شهرستان و سایر مسئولین و اولیاء و مربیان در دبیرستان دخترانه شاهد و مدرسه امام حسن مجتبی (ع) برگزار شد.


حضرت آیت الله حسن ترابی در جشن آغاز سال تحصیلی در مدرسه امام حسن مجتبی(ع) بروجرد افزود: هرچه انگیزه جوانان و نوجوانان برای تحصیل علم و دانش بیشتر باشد، کشور سریعتر قله های ترقی را فتح می کند.


وی اظهار کرد: رسالت دانش آموزان امروز نسبت به نسل گذشته سنگین تر است زیرا دانش آموزان امروز باید در راستای پیشرفت علمی کشور کوشا تر باشند.


امام جمعه بروجرد با اشاره به تقارن هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس گفت: بهترین جوانان کشور در دوران دفاع مقدس ندای رهبر خود را لبیک گفتند و با رزم بی امان خود مقابل دشمن ایستادند تا مردم ایران بتوانند در پرتو نظام و زیر سایه ولایت فقیه زندگی سالم داشته باشند.


وی افزود: امروز دانش آموزان ایران اسلامی بواسطه حماسه آفرینی رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس در کمال امنیت و آرامش سال تحصیلی جدید را آغاز می کنند.


زنگ مهر به منظور گرامیداشت یاد و خاطره 68 شهید دانش آموز مدرسه امام حسن مجتبی(ع) بر اثر حمله موشکی رژیم بعث عراق در سال 1365 در این مدرسه نواخته شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
روزهای بروجرد- کرایه سرویس های رفت و آمد مدارس شهر بروجرد با یک رشد 100 درصدی در سال تحصیلی جدید همراه بود.

با بازگشایی مدارس در اولین روز مهرماه اولیای دانش آموزانی که برای جابجایی فرزندان خود از سرویس مدارس استفاده می کنند با شنیدن مبلغ کرایه ماهیانه سرویس های مدارس با اظهار شگفتی ابراز می داشتند چه اتفاق غیر منتظره ای افتاده که چنین تصمیمی برای افزایش 100 درصدی نرخ کرایه گرفته شده است!

کارگروه سرویس مدارس که زیر نظر فرمانداری بروجرد فعالیت می کند طبق مصوبه امسال خود نرخ سرویس مدارس را بدین شرح اعلام کرد:
 
نرخ کرایه سرویس مدارس بروجرد


این در حالی است که نرخ کرایه سرویس مدارس بروجرد در سال تحصیلی گذشته تفاوت و جهش قیمت غیر منطقی را به خوبی نشان می دهد:

نرخ کرایه سرویس مدارس بروجرد

همانطور که مشخص است کرایه سرویس های مدارس بروجرد با یک رشد غیرمنطقی نسبت به سال تحصیلی گذشته همراه است که همین امر موجب فشار مضاعف بر خانواده ها خواهد شد و اگر خانواده ای بیش از یک دانش آموز داشته باشد کاملا بر سبد اقتصادی شان تاثیر گذار خواهد بود.

 


رشد معقول کرایه سرویس مدارس خواسته‌ی منطقی خانواده های دانش آموزان است و شایسته است که کارگروه سرویس مدارس نسبت به کاهش کرایه اقدام نمایند.


 این نکته نیز قابل اشاره است که این افزایش قیمت هم چندان مورد رضایت رانندگان سرویس ها نیست چرا که با این افزایش قیمت، متقاضی استفاده از سرویس مدارس کمتر خواهد شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 1 مهر 1394 :: نویسنده :
مهر: برخی از پرتعدادترین سؤالاتی که توسط مردم از مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی پرسیده می شود را برای آگاهی مخاطبان ارائه می کند که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

*زمان و مکان واقعی دعای عرفه چه وقت و در کجاست؟

در مورد پاسخ به این پرسش از حیث زمان چند نکته باید مورد توجه قرار بگیرد:

۱- در بسیاری از موارد اختلاف در تعیین روزهای ماه های قمری به معنای تفاوت آغاز یک ماه در دو منطقه نیست، بلکه این تفاوت در محاسبات یا مبانی شرعی است که باعث می شود مردم در یک منطقه روزی قبل از مردم سایر مناطق را اول ماه خود بدانند، در حالی که در واقع روز اول ماه یا روز عرفه در هر دو منطقه یکی بوده است؛ به عبارت روشن تر اختلاف مبانی که در بین مذاهب فقهی در کشورهای گوناگون وجود دارد، زمینه بروز برخی از این اختلافات است نه تفاوت واقعی افق در دو کشور.

بر این اساس روز عرفه در ایران و عربستان در بسیاری از موارد یک روز معین است نه دو روز؛ شاهد این امر هم آن است که در برخی از این کشورها اهل سنت یک روز را آغاز ماه رمضان یا شوال معرفی می کنند و شیعیان بر اساس منایع و قواعد خود روزی دیگر را؛ پس لزوما روز عرفه در عربستان یک روز قبل از ما و روز تعیین شده از نظر مفتیان آن ها نیست و چه بسا در بسیاری از موارد عرفه آن ها همان روز عرفه ما باشد یا بالعکس.

۲- در مورد اعمال و دستورات خاص و ارزش گذاری که در مورد ایام و لیالی معین در منابع دینی شده قبل از هر چیز باید به خود آن منبع و مرجع مراجعه نمود؛ و بر اساس همان معیار و میزان این مساله را مورد بررسی قرار داد؛ به عنوان مثال در مورد شب قدر این گونه بیان شده که فضیلت روز قدر یعنی روزی که بعد از شب قدر می آید هم مانند شب قدر است؛ علامه مجلسی در همین رابطه می نویسد: «البته عمل و عبادت كه در روز قدر واقع مى‌شود با اینكه تقدیر در شب قدر است منافات با ارزش آن ندارد چون در اخبار وارد شده كه روز قدر هم در ارزش مانند شب قدر است.» (۱)

بر این اساس و با توجه به این نکته که شب عبارت است از تاریکی و نرسیدن نور خورشید به آن قسمت از کره زمین که رو به روی خورشید قرار ندارد، و چون تاریکی همراه با گردش زمین در حرکت است و یک دوره کامل آن در بیست و چهار ساعت انجام می‌شود، ممکن است شب قدر یک دوره کامل شب در تمام نقاط کره زمین باشد؛ یعنی مدت بیست و چهار ساعت تاریکی که تمام نقاط زمین را زیر پوشش قرار می‌دهد، که آغاز آن از یک نقطه فرضی روی کره زمین شروع می‌شود و در همان نقطه پایان می‌گیرد. (۲)

بر این اساس لااقل در مانند شب قدر شب بسیاری از مناطق دیگر هم در زمره شب قدر محسوب می شود، هر چند در منطقه ما همان زمان روز باشد و چه بسا بتوان همین مساله را در مورد برخی مناسبت های دیگر مانند روز عرفه و ... تعمیم داد. بنابراین هیچ اشکالی وجود ندارد که شب قدر یا روز عرفه در دو منطقه با یک روز یا یک شب متفاوت باشد.

۳- حتی اگر تفاوت در روزها را امری واقعی بدانیم و واقعا امروز در عربستان و فردا در ایران عرفه باشد، فضیلت انجام عمل در هر منطقه مربوط به ساکنان همان منطقه در همان زمان معین است و نمی توان گفت معیار منطقه خاصی است، زیرا زمان امری متفاوت از مکان است و معنا ندارد که مثلا آغاز و پایان ماه رمضان یا روز عرفه در یک سوی کره زمین بر همه مناطق تعمیم داده شود در حالی که در آن مناطق هنوز ماه رمضان آغاز نشده و هنوز روز عرفه نیامده است؛ بلکه فضیلت روز عرفه یا ماه رمضان در هر مکان بر اساس قواعد تعیین و آغاز و پایان روز و شب در همان منطقه است.

در واقع بر این اساس روز عرفه یک روز خاص یعنی همان نهم ذی حجه است که در هر سال چند مصداق دارد و در هر منطقه قطعه ای از زمان را به خود اختصاص می دهد و انجام اعمال و خواندن دعا و ... در همان منطقه بر اساس همان قطعه زمانی محاسبه می گردد.

۴- در نهایت توجه به این نکته مفید است که اصولا در مورد دعای عرفه مکان خاصی بیان نشده بلکه در این روز حضور در صحرای عرفات یا در سرزمین کربلا و زیارت امام حسین علیه السلام در روایات مورد سفارش قرار گرفته است (۳) که البته خواندن دعای مشهور امام حسین در روز عرفه یا دعای امام سجاد در این روز هم فضیلت خاص خود را دارد؛ در نتیجه کسی که توفیق حضور در این دو مکان شریف را نداشت و در شهر و دیار خود بود، بر اساس محاسبه روز عرفه در منطقه خود می تواند اعمال عرفه مانند دعای روز عرفه را بخواند و بهره ببرد.

تطبیق زمان خواندن دعا با مکانی دیگر همانند آن است که ما در روز سیم ماه رمضان مشغول خواندن نماز عید فطر شویم بر این مبنا که اکنون در عربستان مسلمانان مشغول خواندن نماز عیدند و بدیهی است که این امر صحیح نیست.

پی‌نوشت ها‌:

۱. علامه مجلسى، بحار الأنوار، مؤسسة الوفاء بیروت - لبنان، ۱۴۰۴ ه ق، ج ۶۸، ص ۲۱۹.

۲. مکارم شیرازى ناصر، تفسیر نمونه، دار الکتب الإسلامیه، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ ش، ج ۲۷، ص ۱۹۲، با اندکی تصرف.

۳. شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، انتشارات مؤمنین، قم، ۱۳۸۱ش؛ اعمال روز عرفه.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
tabligh